POKOCHAJ ZWALISTEGO PANA MISIA!

Istnieją książki absolutnie przeurocze. Intrygujące i mądre – w sposób bardzo subtelny, ale głęboki. A do tego zabawne, ładne, sympatyczne, dające radość za każdym razem, kiedy się po nie sięga. „Jak dobrze mieć sąsiadów” to zdecydowanie jedna z nich!

„Jak dobrze mieć sąsiadów” opowiada o zwalistym panu Misiu, początkowo burkliwym kłamczuszku oraz o jego ruchliwych i życzliwych sąsiadach – rodzinie Królików. Nie mogę zdradzić nic więcej, ale – jak w klasycznej baśni – następuje tu prawdziwa przemiana bohatera. I wszystko kończy się „długo i szczęśliwie”.

A przy okazji życie zwierzaków toczy się powoli, w spokojnym świecie, w sposób, jakiego chcielibyśmy dla naszych dzieci: blisko natury (włączając w to trochę fizycznej pracy w ogrodzie czy przy rąbaniu drewna), przy ognisku, z książką, w kuchni – w trakcie wspólnego gotowania czy pieczenia.

Opowieść rozśmiesza (spójrzcie na miny królików!), uspokaja, daje nadzieję i buduje. I można się przy niej świetnie bawić – stukać po wielokroć „puk puk!”, ćwiczyć groźne miny i własny niedźwiedzi głos.

I dodatkowo ta książka tak fajnie, pozytywnie „programuje”, na przykład „Postanowił więc zrobić coś, czego nigdy dotąd nie robił!” 😉

Zapomniałam o Myszce – jest tylko na ilustracjach, zero sugestii w tekście, więc można opowiadać sobie o niej własne wymyślone opowieści.

Polecam serdecznie, dla dzieci od dwóch lat (wydawca sugeruje, że od trzech), bo będzie to Wasza ulubiona książka. Polujcie w antykwariatach 😉


Ciara Flood „Jak dobrze mieć sąsiadów”, tłum. Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Debit 2015

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *