KARMIENIE PIERSIĄ I CESARSKIE CIĘCIE

Jeśli stresujesz się, jak to będzie z karmieniem piersią po cesarskim cięciu, to głowa do góry  . Większość kobiet po cc w sposób naturalny rozpoczyna karmienie piersią. Przystawiają dziecko i już, hehe.

A bardziej na poważnie: już koło 20 tygodnia ciąży organizm mamy zaczyna przygotowywać się do produkcji mleka. Po to, abyś – niezależnie od sposobu, w jaki urodzisz (!) – miała czym nakarmić noworodka.

Aby uruchomić wytwarzanie mleka w odpowiedniej ilości tuż po porodzie – naturalnym lub po cesarskim cięciu – niezwykle ważny jest kontakt skóra do skóry między mamą i dzieckiem. Więcej o znaczeniu kontaktu skóra do skóry na początku TEGO wpisu.

Dodatkowo kluczowe jest też jak najczęstsze karmienie maluszka przez pierwsze dwa tygodnie jego życia.

Kontakt skóra do skóry powoduje uwolnienie prolaktyny do krwiobiegu mamy. Prolaktyna z kolei uaktywnia komórki produkujące mleko. Im więcej kontaktu skóra do skóry oraz im częściej na początku przystawiasz noworodka do piersi, tym więcej komórek zostanie uaktywnionych do produkcji mleka i do stopniowego zwiększania jej w miarę rośnięcia dziecka.

Niekiedy, ale nieczęsto, może zdarzyć się opóźnienie w pojawieniu się pokarmu. Wtedy najlepiej jak najszybciej porozmawiać z konsultantką laktacyjną lub doświadczoną położną i zaplanować początek karmienia oraz „rozkręcanie laktacji”.


Merytoryka na podst. „Po prostu piersią” G. Rapley, T. Murkett, Mamania 2015

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *