LODY DLA CALUTKIEJ RODZINY

Dzieci kochają lody. I dorośli też 😉

Szukacie przepisów na zdrowy deser? – oto jeden z nich! Dziwię się, że dopiero teraz mi się przypomniało, by podzielić się tym przepisem z Wami 😉

Kilka lat temu opowiedziała mi o tym sposobie na lody koleżanka, ale chyba oryginalnie pochodzi z Jadłonomii – tyle detali dla porządku. A teraz do rzeczy!

Składniki:
– banany
– świeża bazylia lub świeża mięta (ja często dodaję to i to, mają wtedy przedziwnie aromatyczny posmak)
– inne owoce

Wykonanie:
Składniki miksujemy, masę przelewamy do naczynek i wkładamy do zamrażalnika.

Te ogólniki mogą być trochę wkurzające, więc teraz jeszcze kilka doprecyzowań 😉 .
Ja zazwyczaj biorę 3 średnie/większe banany i do tego garść borówek amerykańskich lub czarnej porzeczki. Ale super będą też maliny czy truskawki. I super będą też same banany, choć chyba nigdy nie próbowałam.
Po zmiksowaniu (może profesjonalnie powinnam powiedzieć – zblendowaniu?) można się zdziwić, jak mało masy-cieczy powstaje 😉 Dlatego zazwyczaj przelewam masę do filiżanek do espresso i wychodzi mi 6 małych porcji. Czyli to oznacza, że jedna porcja zawiera ok. pół banana – tyle mniej więcej (max) możecie podać dziecku, które skończyło pół roku.
Małych, ale w sam raz na raz – dzieciaki nigdy nie poskarżyły się jeszcze, że było nie dość.
Wychodzi jeden pycha deser dla całej naszej rodziny i jedna dokładka dla dzieciaków na następny dzień.
Ile mrozimy? Około godziny to takie minimum – wtedy lody są już zimne, ale jeszcze miękkie i łatwo je nabierać. Dla mnie są najlepsze już zmrożone, ale jeszcze nie na kamień, czyli ok. 3 godzin mrożenia. Zdziwicie się, że tak może smakować banan!

Pomijam szczegóły typu, że przygotowanie takich lodów to super zabawa z dzieciakami – mogą uczestniczyć w każdym etapie i nikt się nawet specjalnie nie ubrudzi 😉 Że są bez dodatkowego cukru. I że są przepyszne!

 

Nie, tak te lody nie wyglądają, ale mogłyby 😉 To semifreddo z toskańskiej restauracji w Certaldo.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *