POZORNIE ZWYKŁA TOREBKA

 

Kiedy spędzaliśmy ostatnio kilka dni w Berlinie, bułki w piekarni zapakowano nam w taką torebkę:

„Na wierzchu” wspierające hasło przeciw przemocy i informacja, że zgwałcona kobieta wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dalej nazwy klinik w regionie (Brandenburgia) udzielających pomocy i zapewnienie, że dbają one o poufność ofiary i zabezpieczenie śladów (sic!).

Po drugiej stronie telefony zaufania, numery do punktów pomocy kobietom-ofiarom i telefony do domów, gdzie kobiety mogą się schronić przed przemocą.

Na końcu wyjaśnienie, że jest to wspólna inicjatywa m. in. Kobiecej Politycznej Rady Brandenburgii, regionalnego Zrzeszenia Piekarzy i Cukierników, wspierana przez Ministerstwo Pracy oraz Ministerstwo Spraw Socjalnych, Zdrowia, Kobiet i Rodziny.

Bułki może smakowały nieco gorzko, ale poczułam się bezpieczniej, poczułam się „zaopiekowana”, pomyślałam, że są w Berlinie życzliwi (choć przecież obcy) ludzie, którzy myślą o tym, by żyło się tam możliwie jak najlepiej.

Nie wiem, jak Wy, ale ja, mieszkając w Warszawie (czytaj: w dużym mieście, gdzie sporo powinno być dla ludzi zorganizowane i dostępne), nie mam pojęcia gdzie/czy jest tu jakiś szpital, który jest dedykowany do dyskretnej i wspierającej pomocy kobietom, które spotkała przemoc. Taki z przeszkolonym personelem, który wie, gdzie ewentualnie dalej sensownie odesłać kobietę, jeśli widać, że wymaga dalszej pomocy, wsparcia psychologicznego itp. Dostępność takiej informacji wydaje mi się bardzo ważna – nawet jeśli nigdy mi się nie przyda, to żeby móc podać ją dowolnej kobiecie w potrzebie.

Powyższe zdjęcia i krótki komentarz zamieściłam też na moim fanpejdżu na FB  https://www.facebook.com/KarmieCie/ i udostępniłam w grupie „Dziewuchy dziewuchom”. Odzew był bardzo duży – ponad 21 tys. odsłon w 2 dni, lajki i komentarze, w większości za tym, że warto informować, że lepiej, jeśli są kampanie społeczne, a nie zamiatanie problemów pod dywan.

Dlatego popieram Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada). Ten dzień rozpoczyna też Międzynarodową Kampanię „16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć”.

Ktoś coś słyszał o tych Dniach? Jakieś warte uwagi wydarzenia lub inicjatywy? Podzielcie się w komentarzach tu lub na FB. 


Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go na FB i oznacz w komentarzach znajome, którym mógłby się przydać. Sharing is caring. Dziękuję!

Facebook Comments

6 Comments

  1. Na torebkach i innych rzeczach próbują już reklamować wszystko. Ale w końcu ktoś zrobił coś pożytecznego i nie dla reklamowania siebie. Bardzo podoba mi się taka inicjatywa i popieram takie informacje na torebkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *