Kiedy spędzaliśmy ostatnio kilka dni w Berlinie, bułki w piekarni zapakowano nam w taką torebkę:

„Na wierzchu” wspierające hasło przeciw przemocy i informacja, że zgwałcona kobieta wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dalej nazwy klinik w regionie (Brandenburgia) udzielających pomocy i zapewnienie, że dbają one o poufność ofiary i zabezpieczenie śladów (sic!).

Po drugiej stronie telefony zaufania, numery do punktów pomocy kobietom-ofiarom i telefony do domów, gdzie kobiety mogą się schronić przed przemocą.

Na końcu wyjaśnienie, że jest to wspólna inicjatywa m. in. Kobiecej Politycznej Rady Brandenburgii, regionalnego Zrzeszenia Piekarzy i Cukierników, wspierana przez Ministerstwo Pracy oraz Ministerstwo Spraw Socjalnych, Zdrowia, Kobiet i Rodziny.

Bułki może smakowały nieco gorzko, ale poczułam się bezpieczniej, poczułam się „zaopiekowana”, pomyślałam, że są w Berlinie życzliwi (choć przecież obcy) ludzie, którzy myślą o tym, by żyło się tam możliwie jak najlepiej.

Nie wiem, jak Wy, ale ja, mieszkając w Warszawie (czytaj: w dużym mieście, gdzie sporo powinno być dla ludzi zorganizowane i dostępne), nie mam pojęcia gdzie/czy jest tu jakiś szpital, który jest dedykowany do dyskretnej i wspierającej pomocy kobietom, które spotkała przemoc. Taki z przeszkolonym personelem, który wie, gdzie ewentualnie dalej sensownie odesłać kobietę, jeśli widać, że wymaga dalszej pomocy, wsparcia psychologicznego itp. Dostępność takiej informacji wydaje mi się bardzo ważna – nawet jeśli nigdy mi się nie przyda, to żeby móc podać ją dowolnej kobiecie w potrzebie.

Powyższe zdjęcia i krótki komentarz zamieściłam też na moim fanpejdżu na FB  https://www.facebook.com/KarmieCie/ i udostępniłam w grupie „Dziewuchy dziewuchom”. Odzew był bardzo duży – ponad 21 tys. odsłon w 2 dni, lajki i komentarze, w większości za tym, że warto informować, że lepiej, jeśli są kampanie społeczne, a nie zamiatanie problemów pod dywan.

Ten odzew skłonił mnie do tego, by podrążyć – wkrótce napiszę Wam, kto za tym stoi i z jakich powodów wystartowano z akcją. Na pewno wpisała się ona w obchody Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada). Ten dzień rozpoczyna też Międzynarodową Kampanię „16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć”.

Ktoś coś słyszał o tych Dniach? Jakieś warte uwagi wydarzenia lub inicjatywy? Podzielcie się w komentarzach tu lub na FB. 

6 thoughts on “POZORNIE ZWYKŁA TOREBKA (1)

  1. Na torebkach i innych rzeczach próbują już reklamować wszystko. Ale w końcu ktoś zrobił coś pożytecznego i nie dla reklamowania siebie. Bardzo podoba mi się taka inicjatywa i popieram takie informacje na torebkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top