MÓJ PRZYJACIEL LAKTATOR

Do czego potrzebny mi będzie laktator?

Zapewne zastanawiasz się, jeszcze przed porodem, czy przyda Ci się laktator. Niestety nie sposób tego wiedzieć z góry.

Istnieje szereg sytuacji, opisanych poniżej, kiedy laktator okazuje się niezbędną pomocą już w samych początkach karmienia. Z tego względu warto go kupić przed porodem i mieć przy sobie od razu, zwłaszcza jeśli szpital, w którym zamierzasz urodzić, nie dysponuje takim sprzętem.

Kiedy dopiero rozpoczynasz karmienie, a Twoja laktacja startuje zbyt wolno (np. z powodu zmęczenia czy stresu po wymagającym porodzie), możesz potrzebować laktatora między karmieniami, by dodatkowo stymulować produkcję mleka. Co prawda najlepiej na rozwijającą się laktację wpływa obecność Twojego maleństwa przy piersi (dziecko przytulone do piersi i literalnie trzymające sutek w buzi), ale we wszystkich chwilach, kiedy chcesz, by Twoje ramiona odpoczęły od trzymania dziecka lub kiedy nie jest ono głodne, używasz laktatora.

Laktator jest nieodzowny, gdy z ważnych medycznych powodów nie możesz od razu lub często przystawiać dziecka do piersi (włączając w to np. urodzenie przed czasem), lub kiedy dziecko ma trudności ze ssaniem. Dzięki użyciu laktatora możesz karmić malucha własnym odciągniętym specjalnie dla niego mlekiem, a jednocześnie wspomagać produkcję pokarmu, do czasu kiedy rozwiążecie początkowe problemy.

Jeśli pojawi się u Ciebie nawał pokarmu, a dzidziuś nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze ze ssaniem, do pomocy wykorzystasz laktator. Odciągając niewielką ilość pokarmu „zmiękczysz pierś”, co będzie ułatwieniem dla dziecka, a wybawieniem dla Ciebie, bo kiedy maluch chwyta (zbyt twardą) pierś zbyt płytko, może poranić sutki.

Jeśli zamierzasz karmić piersią, a jednocześnie krótko po porodzie wrócić do aktywnego życia zawodowego – laktator może okazać się nieoceniony.

Warto wiedzieć, że laktator możesz również wypożyczyć – na próbę lub na konkretną sytuację, przykładowo niektóre szpitale prowadzą tego typu wypożyczalnie.

Natomiast jeśli wszystko przebiegnie dobrze – laktacja rozpocznie się o czasie, będzie się stopniowo wzmagać, a dziecko wkrótce po urodzeniu instynktownie zacznie ssać, zapewne uznasz, że nie będziesz potrzebować laktatora.

Przynajmniej do momentu, kiedy będziesz chciała zakosztować nieco wolności poza domem bez malucha 🙂 , np. podczas wieczornego wyjścia z koleżankami.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *